Przejdź do głównej zawartości

HBO znowu górą


Kilka słów o najlepszym od dłuższego czasu serialu dla Stopklatki.


 

Komentarze

  1. Woody Harrelson (to niesprawiedliwe że nie go wśród etykiet pod tym postem :), i McConaughey stworzyli świetną markę tym serialem. Podejrzewam że taki był zamysł HBO i pary aktorów (którzy zresztą byli współproducentami). Dali życie nowemu produktowi. Serialowi który z sezonu na sezon będzie prezentował nową parę detektywów, "prawdziwych detektywów". Przed nową parą stoi piekielnie trudne zadanie dorównać tej która właśnie skończyła "dochodzenie". Chciałem się pokusić o zrecenzowanie pierwszego sezonu, ale wszyscy już napisali wszystko :) i tylko bym potwierdził tą świetną jakość. Za to mogę napisać że potwierdziło się wszystko co napisałem w "Dlaczego czekam na ...." pół roku przed premierą w HBO. Odnosząc się do tekstu ze Stopklatki, zgadzam się ze wszystkim. Można tylko zmienić z serial tygodnia, na serial roku. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz zupełną rację, ale już Nic mówił w wywiadach, że nie powtórzą stylu kręcenia serialu z jednym reżyserem - przesuną się na tryb z kilkoma. Wszystko w imię szybszej pracy, bo 1 sezon zajął im bodajże pół roku. Ogólnie sądzę, że powinni jakoś rozdzielać te sezony, bo traktowanie jako całość osobnych dzieł jest raczej nietrafione. Tak czy siak, z tego co już sprzedał Nic mediom, sezon drugi fabularnie zapowiada się intrygująco. Zobaczymy, co z tego wyrośnie. (Woody jest mniej guglowany, stąd brak w tagach :P)

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Ulubione horrory z lat 2000-2009

Dawno nie robiłem żadnej listy, więc dla odmiany wrzucam krótką z umiłowanymi horrorami z poprzedniej dekady. Nie był to okres szczególnie udany dla tego gatunku, więc niestety wyboru sporego nie miałem (albo nie dotarłem do skrytych perełek). Wyjaśnia to np. obecność na mojej liście filmu rodzaju "The Host", w połowie dramatu, w połowie horroru. Z tą klasyfikacją gatunkową to nie była taka prosta sprawa, ale gdy zestawiłem go z "Taxidermią" czy "Głodem miłości", dziełami również kategoryzowanymi jako horrory, wydał mi się zdecydowanie bardziej trafnym wyborem.


The Host: Potwór, reż. Bong Joon-ho, rok 2006 Jak wyjaśniałem pokrótce we wstępie, jeden z paru filmów na liście, który nie jest czysty gatunkowo. Reżyser pomysłowo przemiela nurt Monster Movie przez społeczno-rodzinny dramat, wstrząsająco obrazując widzowi, że to własny rząd wydaje się bardziej przerażający niż ogromna, zmutowana ryba. Tak oryginalne, wciągające, a nawet niekiedy przejmujące …

Filmy roku 2016

10.  Rycerz Pucharów (Knight of Cups), reż. Terrence Malick

Malick kręci już tylko hermetyczne poematy o zadęciu symfonicznym, ale tutaj nawet Hollywoodzka apatia potrafi zahipnotyzować. Wszystko dzięki niewidzialnemu montażowi. 

09.  Zaproszenie (The Invitation), reż. Karyn Kusama

Niezła zabawa z oczekiwaniami widza: to tylko kolejna niezręczna kolacja czy coś zupełnie innego? Choć bez zaskoczeń, to jednak umiejętne wykorzystanie lokacji jako ziemi obiecanej dla... Bez spoilerów. 

08. Hush, reż. Mike Flanagan

Home Invasion w soczystej postaci. Mniej ironiczne i zabawne od "Następny jesteś ty", ale bardziej kinetyczne i surowe. Przez co odrobinkę lepsze. 

07. Ostatnia rodzina, reż. Jan P. Matuszyński

Aktorstwo jest znakomite (poza szarżującym Ogrodnikiem), ale zadziwia dojrzałość reżysera debiutanta. Wszystko jest tu duszne, przepełnione mrokiem i depresją. Świata zewnętrznego niemal nie widzimy - tylko cztery ściany i ludzkie dramaty. 

06. Syn Szawła (Saul fia), reż. Laszlo Nem…

Rodzina Soprano - popkulturowy majstersztyk

Fascynacja mafią/przestępczością zorganizowaną od niemalże pół wieku jest mocno zakorzeniona w świadomości kulturowej. Dzieje się to za sprawą głośnych filmów gangsterskich, tak często cytowanych w przeróżnych formach medialnych, żeby nie wymieniać tych najważniejszych: dwóch pierwszych części Ojca Chrzestnego Francisa Forda Coppoli, Chłopców z ferajny Martina Scorsese, Człowieka z blizną Briana De Palmy czy Dawno temu w Ameryce Sergio Leone. Gatunek filmów gangsterskich jest bez wątpienia niepodzielną własnością Amerykanów, choć pojawiają się wybitne wyjątki w postaci arcydzieł francuskiego reżysera Jean-Pierre'a Melville'a (Samuraj, W kręgu zła). O ile wpływ wczesnych filmów rodzaju Małego Cezara Mervyna Leroya, Wroga publicznego Williama Wellmana i oryginalnego Człowieka z blizną Howarda Hawksa na późniejsze arcydzieła gatunku jest niepodważalny, to jednak dopiero adaptacja powieści Mario Puzo dokonała znaczącej transformacji w sposobie portretowania mafii/gangsterów. Jak …